Prošlo je tačno četiri dana od kada je Evropski savez javno ukazao na ponoćni građevinski pir na plaži Belane i pitao nadležne dokle će se tolerisati divljanje i kršenje zabrane gradnje usred juna mjeseca.
Odgovor nadležnih državnih i lokalnih institucija bio je očekivan, onako kako su građani već i navikli, muk. Zabili su glavu u pijesak, valjda se nadajući da će građani zaboraviti bagerisanje u tri ujutru, a da će problem nestati sam od sebe.
Ali kako to obično biva kod nas, kad god mislite da vas više ništa ne može iznenaditi, naša lokalna vlast vas demantuje novim pozorištem.
Sinoć, tačno u 22:30 časova, na istoj lokaciji prisustvovali smo novom činu ovog našeg tivatskog teatra apsurda.
Pošto je bager prošli put podigao preveliku galamu i digao grad na noge, bahati zakupac pod zaštitom Morskog dobra prebacio se na suptilnije, „ručne“ metode.
Pod sjajem mjesečine i automobilskih reflektora, udarnički se, lopatama, razgrtao pijesak i završavao posao, pred očima naših sugrađana i turista koji u to vrijeme šetaju i pokušavaju da odmore.
Čovjek se prosto zapita, ima li u ovom gradu ikoga da radi posao za koji ga građani plaćaju?
S jedne strane imamo predsjednika Opštine Željka Komnenovića, našeg lokalnog Hudinija, koji vjerovatno i nema kad da se bavi komunalnim redom i činjenicom da je plaža na Belanima, umjesto da bude slobodna i dostupna svim građanima Tivta, predata u ruke privatnog zakupca koji je sada, usred juna, pod okriljem mraka „prihranjuje“ i razgoni lopatama.
Naš Hudini trenutno izvodi svoje čuvene magične trikove iza kulisa, zauzet je tajnim političkim radovima, „traženjem“ i obrađivanjem odbornika kako bi obezbijedio golu podršku za sopstveni opstanak u narednom periodu.
S druge strane, ova situacija je do kraja ogolila i predsjednika Skupštine opštine Miljana Markovića i njegovu Novu srpsku demokratiju (NSD).
Oni koji se u javnosti toliko grčevito zalažu za rad institucija i poštovanje zakona, pokazali su da su zapravo jaki samo na riječima.
Kada treba držati slovo o moralu i redu, Marković je prvi.
Ali kada njegovi partijski drugovi koji upravljaju Javnim preduzećem Morsko dobro i njihovi privilegovani štićenici bahaćenjem gaze taj isti komunalni red, onda se institucionalna hrabrost istopi, a principijelnost nestane u mraku plaže Belane.
Važno je završiti posao pa makar i sa lopatama u kasne sate, dok Marković i NSD očigledno čuvaju leđa svom partijskom preduzeću, ili kako su ga oni nekad s pravom prozvali, „Morskom zlu“.
Poručujemo gospodi iz NSD-a, Markoviću, Morskom dobru i tivatskom Hudiniju: naletjeli ste na tvrd orah.
Evropski savez neće nijemo posmatrati kako od Tivta pravite vašu privatnu prćiju i monetu za potkusurivanje. Tolerišemo vas još ovoliko koliko morate da budete tu. Od juna sljedeće godine, kada preuzmemo odgovornost za upravljanje gradom, ovakvom bezakonju, partijskom bahaćenju i političkim trgovinama stavićemo trajnu tačku i konačno vratiti red i zakon koji će važiti jednako za sve.
