Usiljeno hvalisanje Mandić-Spajić Vlade o navodno nikada boljem izvještaju EK za Crnu Goru ni kod politički najnaivnijih ne može da eliminiše utisak o jednoj od najnefunkcionalnijih i najnekompetentnijih Vlada od uvođenja višestranačja.
Crnogorska javnost mora da zna da je usljed niza geopolitičkih razloga, posebno onog vezano za rusku agresiju na Ukrajinu, u posljednjih dvije i po godine stvoren značajno povoljniji politički kontekst za proširenje EU. Drugim riječima, potpuno nevezano za unutrašnje prilike i dinamiku u zemlji, pred Crnom Gorom se od tog trenutka širom otvorio prozor mogućnosti za napredovanje na EU putu. Slobodno se može reći da usljed tih okolnosti imamo, još od posljednjeg velikog talasa proširenja iz 2004.godine, nikada povoljniju političku klimu u EU za politiku širenja na Zapadni Balkan. Rezultat i pokazatelj takve klime je bilo i dobijanje famoznog IBAR-a prije nekoliko mjeseci iako Crna Gora nije bila ispunila sva privremena mjerila, među kojima su ona najvažnija i najosjetljivija.
Sve to, i mnoge druge stvari, pokazuje snažnu riješenost EU da nas dodatno podstakne na putu ka članstvu, svjesna svih nedostataka ove vlasti koja po prvi put u posljednje skoro tri decenije u svojim redovima ima dokazane i otvorene antievropske subjekte.
Ove antievropske strukture pod kontrolom zvaničnog Beograda će pokušati da urade sve da neutrališu povoljnu klimu iz Brisela. Zbog toga, vojvoda Mandić skoro svakodnevno izvodi porovokatorske performanse – od unošenja tuđe zastave, uklanjanja državne iz Skupštine, crtanja raznih logoa kojima stavlja prst u oko demokratskoj javnosti ,predlaganja putinovskog zakona o stranim agentima, otvaranja teme dvojnog državljanstva i nasilne promjene Ustava, provociranja susjeda i mnoge druge stvari.
Zbog svega toga su mnoge negativne ocjene i u ovom godišnjem Izvještaju o Crnoj Gori i posebno indikativno izostavljanje najavljenog pasusa o pripremi Sporazuma o pristupanju Crne Gore Evropskoj uniji. Ovo izostavljanje je direktna posljedica Mandićevih destruktivnih poteza, posebno onog o nasilnoj promjeni Ustava kroz tvrdnju o ustavotvornoj Skupštini ili neustavnim izmjenama najvišeg pravnog akta kroz mehanizma tzv. „dopuna“ Ustava.
Koliko god nas EU bude vukla naprijed toliko će nas, a plašim se još i više, Mandić i njegov beogradski nalogodavac vući nazad provocirajući političke i društvene konflikte. Dok god se sa pozicija državne vlasti ne uklone antievropski i moskovsko-beogradski proksiji, posebno oni u liku bivešg DF-a, koji nažalost diktiraju političku agendu i kreiraju političku i društvenu atmosferu, Crna Gora neće biti u stanju da do kraja iskoristi snažan evropski vjetar u leđa.